Z ostatniej chwili

Stretching mięsni u psów

Stretching mięśni u… psów? Wydaje się absurdalne, prawda? Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że stretching mięśni funkcjonuje nie tylko wśród ludzi, ale i wśród zwierząt. Co ciekawe, taki stretching jest bardzo przydatny u psów po kontuzjach, operacjach albo uprawiających aktywnie sport. Poniżej znajdziesz kilka pożytecznych informacji, dotyczących stretchingu mięsni u psów. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, co w ogóle oznacza słowo stretching? Otóż stretching w języku polskim to po prostu rozciąganie, natomiast w rehabilitacji termin ten odnosi się do wydłużania tkanek skróconych na tle stanu chorobowego, oraz zwiększania zakresu ruchomości stawów. Dlatego też stretching, który jest regularnie stosowany u psów zdrowych poprawia rozciągliwość ich mięśni, ścięgien i więzadeł, a tym samym niweluje możliwość urazów. Powinieneś także wiedzieć o tym, że jest kilka rodzajów stretchingu, ale nie wszystkie wykorzystuje się u zwierząt. Doskonałym przykładem tutaj będzie rozciąganie pogłębiające, które nie jest zalecane psom mało wysportowanym i po operacjach. Natomiast najpopularniejszy i zarazem najbezpieczniejszy jest stretching statyczny.

Zanim jednak zabierzesz się za rozciąganie mięśni to koniecznie powinieneś znać oraz przestrzegać kilka podstawowych zasad. Przede wszystkim, jeśli podczas wykonywania ćwiczeń odczuje się pierwszy opór powstały na skutek napięcia mięśni, przy założeniu, że pies jeszcze nie odczuwa bólu, to jest to granica, której w tej sesji przekroczyć nie będzie wolno. Dlatego generalnie powinno się zatrzymać w tym miejscu na 15 sekund, po czym ćwiczenie powtórzyć do tej samej granicy. Nie możesz zapomnieć także o tym, że tuż przed stretchingiem Twój pies musi być zrelaksowany oraz rozluźniony. Bardzo ważne jest, aby wszystkie mięśnie rozciągać bardzo spokojnie oraz stopniowo. Powinieneś wiedzieć, że prawidłowe wykonywanie ćwiczeń rozciągających polega na tym, aby nie osiągać progu bólu. W związku z tym zawsze powinno być poprzedzone dobrą rozgrzewką, gdyż rozkurczone mięśnie są bardziej elastyczne i mniej podatne na urazy.

Dodatkowo musisz pamiętać o tym, że każdy mięsień powinien być naciągany przeciwnie w stosunku do funkcji, jakie pełni oraz że najlepiej i najbezpieczniej jest wykonywać stretching 15 minut po treningu psa. Oprócz tego jeśli dojdziesz do wprawy, a pies spokojnie zaakceptuje wszystkie rodzaje ćwiczeń, można delikatnie zwiększać zakres ruchu pokonując opór mięśni. Ale nie możesz robić tego w sposób siłowy, aby nie spowodować kontuzji. Dobrze także wiedzieć, że u pacjentów będących przed zawodami można zastosować stretching przedstartowy, niemniej powinien on być przeprowadzany delikatnie i z wyczuciem. Chodzi oto, ż przygotuje on ciało psa do wykonywania skomplikowanych figur, jak na przykład vault we frisbee. 

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie dowiesz się jak prawidłowo karmić swojego psa oraz porady dotyczące pielęgnacji psów. Również poradnik jak wybrać się z psem w podróż. Zapraszamy :)

Często czytane

Dieta BARF, czyli surowe mięso i kości dla naszego psa
Dieta dla naszego psa, podać mu suchą karmę czy może domowy obiad?
Czekolada niebezpieczna dla psa

Świeże newsy branżowe

Czesanie psa!
Stretching mięsni u psów
Z psem za granicę!
© Copyright mbp-brzeziny. All Rights Reserved.