Z ostatniej chwili

Z psem za granicę!

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, więc to normalne, że chcemy, aby był zawsze blisko nas, nawet za… granicą. Wbrew pozorom, w dzisiejszych czasach zabranie ze sobą psa w podróż pomiędzy krajami członkowskimi należącymi do Unii Europejskiej nie jest problemem. Musimy być jednak świadomi tego, że w krajach UE obowiązują jednak spójne przepisy dotyczące podróżowania z psami, kotami, a także fretkami. Jak się przygotować na wyjazd z granicę ze swoim zwierzakiem? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat.

Przede wszystkim, zanim więc wybierzemy się na wakacje z naszym pupilem, warto sprawdzić, czy zwierzę posiada paszport, który wydaje lekarz weterynarii, ważne szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz czip, który otrzymasz w lecznicy dla zwierząt za pomocą legalizowanego UE mikrotranspondera. W przypadku, gdy planujemy wyjechać do Irlandii, Malty, Szwecji lub Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii trzeba mieć badanie potwierdzające skuteczność szczepienia przeciwko wściekliźnie, ale  też zaświadczenie o leczeniu przeciwkleszczowym i przeciw tasiemcowi bąblowcowemu.

Jeżeli chodzi o paszportu zwierzęcia to korzystamy z niego, gdy wybieramy się do krajów sąsiadujących z UE, którego status w odniesieniu do wścieklizny jest zgodny ze statusem UE. Dokładnie rzecz ujmując to dotyczy to takich państw jak Andora, Islandia, Liechtenstein, Monako, Norwegia, San Marino, Szwajcaria czy Państwo Watykańskie. Dobrze wiedzieć o tym, że Komisja Europejska zaleca, by przed podróżą zasięgnąć opinii lekarza weterynarii na temat celu podróży. Warto wspomnieć także o tym, że w przypadku pozostałych zwierząt, w każdym kraju UE obowiązują przepisy krajowe.

Pytanie jednak co z podróżami samolotem? No cóż, jeśli koniecznie chcesz polecieć samolotem ze swoim pupilem to przed zarezerwowaniem biletu warto skonsultować się z liniami lotniczymi. Musisz być jednak przygotowany na to, że linie lotnicze często proszą o zachowanie kilku zasad. Jakie są to zasady? Przede wszystkim powinieneś umieścić zwierzę w bezpiecznym pojemniku lub w klatce podróżnej oraz powinieneś zapewnić wygodne warunki i wystarczające przestrzeń w klatce lub pojemniku, a także musisz zadbać o odpowiednią ilość karmy oraz wody na czas podróży. Dodatkowo Twoim obowiązkiem jest przeprowadzenie niezbędnych szczepień, uzyskanie zaświadczeń i pozwoleń na wjazd wymagane w kraju docelowym. 
Jeżeli chodzi o koszty podróżowania ze zwierzęciem to zależą od kraju i środka transportu.

Generalnie rzecz ujmując musimy liczyć się z tym, że trzeba będzie pokryć koszty wydania paszportu zwierzęcia oraz ewentualnego leczenia. Pamiętajmy też, że opieka na pokładzie środka transportu jest po stronie właściciela.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie dowiesz się jak prawidłowo karmić swojego psa oraz porady dotyczące pielęgnacji psów. Również poradnik jak wybrać się z psem w podróż. Zapraszamy :)

Często czytane

Dieta BARF, czyli surowe mięso i kości dla naszego psa
Dieta dla naszego psa, podać mu suchą karmę czy może domowy obiad?
Czekolada niebezpieczna dla psa

Świeże newsy branżowe

Czesanie psa!
Stretching mięsni u psów
Z psem za granicę!
© Copyright mbp-brzeziny. All Rights Reserved.