Z ostatniej chwili

Czesanie psa!

Musisz być świadomy tego, że regularne czesanie psa jest to podstawa pielęgnacji. Generalnie rzecz ujmując w ten sposób nasz pupil będzie świetnie się prezentował i dobrze czuł. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego jak powinno się prawidłowo wykonywać zabieg czesania, aby stał się on dla naszego zwierzęcia przyjemnością.


Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że podstawą pielęgnacji, która pozwoli nam zachować psa w czystości są kąpiele. Nie zmienia to jednak faktu, że regularne czesanie jest równie ważne, bo pozwala na utrzymanie sierści pupila w odpowiedniej kondycji. Najistotniejsze jest to, że dzięki temu zabiegowi pozbędziemy się kołtunów, kłębków sierści, rzepów oraz niewielkich gałązek, które bardzo chętnie wczepiają się w psią sierść. Powinniśmy także wiedzieć, że jest to ważne ze względu na linienie psa, który gubi sierść po całym domu. Pilnując regularnego czesania naszego pupila będzie nam o wiele łatwiej zachować higienę oraz porządek w naszym domu.

Koniecznie musimy pamiętać, że do czesania psa nie powinniśmy z całą pewnością używać naszych przyrządów do czesania i modelowania włosów, ponieważ przede wszystkim nie jest to higieniczne, ale także może być nieprzyjemne dla psa. W związku z tym do zabiegu potrzebne nam będą specjalne przyrządy, które różnią się od siebie w zależności od tego, do jakiego typu sierści są przeznaczone. Zazwyczaj mamy do czynienia ze specjalnymi szczotkami oraz grzebieniami z szeroko rozstawionymi ząbkami. Generalnie rzecz ujmując to psy krótkowłose czeszemy miękką szczotką włosianą, a długowłose i brodate rzadszym grzebieniem, a dopiero później szczotką.

Oprócz tego równie ważne jest także wybranie odpowiedniego miejsca, ponieważ musi to być miejsce wygodne, zarówno dla nas, jak i dla psa. Dodatkowo ważne jest, aby nic nie rozpraszało pupila, bo będzie chciał nam uciec. Powinniśmy również zadbać oto, aby nie była to śliska podłoga, gdzie pies nie będzie czuł się pewnie i nie będzie stabilny, co utrudni nam czynność. Doskonałym rozwiązaniem będzie jakieś podwyższenie, na przykład małe psy można postawić na stole, ponieważ dzięki temu będziemy mieli wygodniejszą pozycję. Natomiast psy o długiej sierści najlepiej jest czesać, gdy leżą. Koniecznie pamiętajmy także o tym, że psa, tak jak do wszystkich innych czynności, do czesania też trzeba przyzwyczaić. Dlatego też wcześniej przygotujmy jakieś smakołyki, aby zachęcić pupila do zabiegu i przyzwyczaić do niego.

Zazwyczaj czesanie psa powinno przebiegać wedle pewnego schematu. Przede wszystkim pupila najpierw czeszemy od głowy i szyi i musimy robić to bardzo delikatnie i ostrożnie, aby nie sprawić zwierzakowi bólu, szczególnie jeśli ma trudne do rozczesania kołtuny, na przykład na uszach. 

 

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie dowiesz się jak prawidłowo karmić swojego psa oraz porady dotyczące pielęgnacji psów. Również poradnik jak wybrać się z psem w podróż. Zapraszamy :)

Często czytane

Dieta BARF, czyli surowe mięso i kości dla naszego psa
Dieta dla naszego psa, podać mu suchą karmę czy może domowy obiad?
Czekolada niebezpieczna dla psa

Świeże newsy branżowe

Czesanie psa!
Stretching mięsni u psów
Z psem za granicę!
© Copyright mbp-brzeziny. All Rights Reserved.