Z ostatniej chwili

Pielęgnacji nagich ras

Nagie rasy… brzmi dziwnie, ale jednak z czymś się kojarzy, prawda? Na pewno słyszeliście kiedyś lub czytaliście kiedyś o Sfinksach, czyli kotach bez sierści. Otóż musicie wiedzieć, że w świecie czworonogów istnieją również rasy psów, które nie narzekają na obfite futro. Jednymi z najpopularniejszych przedstawicieli psów nagich są grzywacz chiński czy też pies meksykański.

Mogłoby się wydawać, że skoro te psiaki są nagie i nie mają sierści to chyba ich pielęgnacja jest bezproblemowa, jednak nic bardziej mylnego! Okazuje się, że brak sierści sprawia, że przedstawiciele tych ras są narażeni na zbyt mocne promieniowanie słońca lub częste, zimowe przymrozki. Generalnie rzecz ujmując golenie ras nagich koncentruje na tułowiu i kończynach, na których często może zaobserwować pozostawioną sierść na skarpetkach psów. Zazwyczaj jest dość prosty sposób, ponieważ zarośniętego „nagusa” najpierw golimy maszynką elektryczną, a później zwykłą maszynką jednorazową pamiętając o tym, aby przed tym nałożyć krem do golenia dla wrażliwej skóry. Jeśli chcemy pozostawić pieskowi sierść w pewnych miejscach (głowa, skarpetki i 2/3 ogona) to owijamy je materiałem lub po prostu taśmą klejącą. Natomiast, gdy psiak strasznie nie lubi być golony maszynką można spróbować kremów do depilacji, ale trzeba uważać, żeby nie spowodowały one zmian skórnych na ciele psa.

Jeśli mamy u siebie pieska z rasy nagich to kąpiele należą do częstych obrazków w domu właściciela, ponieważ przedstawiciela rasy nagiej kąpie się średnio co 2 tygodnie albo nawet częściej np. co 10 dni. Jest to koniecznie, dlatego, że zapewnia to ochronę skóry przed zarazkami i brudem panującym w powietrzu. Do kąpieli nagiego psa powinniśmy stosować szampony przeznaczone dla psów długowłosych, które używają delikatniejszych kosmetyków (poczytaj więcej o kąpaniu psów). Mało tego, wiele osób posuwa się o wiele dalej i kąpie swojego pupila w specjalnych płukankach z dodatkiem wyciągów z zielonej herbaty, które podobno mają działanie antyseptyczne. Musimy jednak pamiętać o tym, aby obmywanie pieska powtarzać dwukrotnie, po czym wycieramy go i suszymy jego skórę i sierść suszarką ustawioną na średni poziom ciepła. Bardzo istotne jest także, aby po kąpieli naszego czworonoga wetrzeć mu w skórę delikatny olejek do ciała, natomiast na pozostawione włosy odżywkę. Jednak zdecydowanie w tym wypadku należy unikać preparatów z silikonem, które mogą podrażniać i wysuszać skórę naszego pupila.

Powinniśmy także wiedzieć, że rasy psów nagich, podobnie, tak jak koty Sfinksy muszą uważać na warunki atmosferyczne. To do obowiązków właściciela należy zadbanie oto, aby ich pupil był właściwie przygotowany do lata, jak i do mroźnej zimy. 

 

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie dowiesz się jak prawidłowo karmić swojego psa oraz porady dotyczące pielęgnacji psów. Również poradnik jak wybrać się z psem w podróż. Zapraszamy :)

Często czytane

Dieta BARF, czyli surowe mięso i kości dla naszego psa
Dieta dla naszego psa, podać mu suchą karmę czy może domowy obiad?
Czekolada niebezpieczna dla psa

Świeże newsy branżowe

Czesanie psa!
Stretching mięsni u psów
Z psem za granicę!
© Copyright mbp-brzeziny. All Rights Reserved.