Z ostatniej chwili

Żywienie szczeniąt

Kto z nas nie kocha szczeniaków? Są słodkie, piękne, milutkie i kochane. Jednak musimy być świadomi tego, że szczeniaki do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych. Pytanie więc jak je karmić, aby wyrosły na zdrowe i silne? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat.

Przede wszystkim, to, czym karminy naszego szczeniaka w okresie wzrostu ma bardzo duży wpływ na jego rozwój i dorosłe życie. W przypadku psa jest dokładnie tak jak z człowiekiem, nieprawidłowe odżywianie pieska może powodować późniejsze kłopoty zdrowotne i częste choroby. W związku z tym niesamowicie istotne jest, by podawać pupilowi prawidłowo zbilansowane posiłki. Musimy być także świadomi tego, że dieta ma także ogromny wpływ na  układ odpornościowy, układ kostny i szybkość wzrostu szczenięcia. Nie możemy zignorować tego, że bez potrzebnych składników odżywczych rozwój zwierzęcia może przebiegać nieprawidłowo.

Generalnie rzecz ujmując to bardzo istotny jest czas karmienia przez matkę, ponieważ jej mleko jest bogate w różne składniki potrzebne psu do prawidłowego rozwoju i wzrostu. Dodatkowo przez pierwsze 3 tygodnie szczeniętom wystarcza jedynie ten rodzaj pokarmu. Niestety, ale w sytuacji, gdy mamy do czynienia z sierotą, musimy sami zapewnić zwierzęciu mleko. W związku z tym koniecznie powinniśmy wiedzieć o tym, że nie nadaje się do tego mleko krowie i dlatego musimy zaopatrzyć się w specjalne mleko zastępcze, które podajemy psu przez butelkę ze smoczkiem. Następnie, po trzecim tygodniu życia zwierzęta potrzebować będą powoli „dokarmiania”, ponieważ produkcja pokarmu u matki zdecydowanie maleje. Jest to więc czas, kiedy musimy zacząć przyzwyczajać pupila do nowych posiłków. Jednak powinniśmy być przygotowani na to, że to nie będzie proste, jednak dobrym sposobem jest rozkładanie w okolicy legowiska pojedynczych kulek suchej karmy, aby malec przyzwyczaił się do zapachu. Trzeba przyznać, że przechodzenie z mleka matki na pokarm stały warto zacząć dość wcześnie, ponieważ jest to proces długotrwały i musi odbywać się stopniowo. Warto wiedzieć, że najlepsza jest oczywiście sucha karma, ale jej konsystencja może być problematyczna, bo pies musi się nauczyć gryźć. W związku z tym dobrze jest podawać mu początkowo rozmoczone w mleku lub wodzie kulki, aby ułatwić to zadanie. Po czasie, spokojnie, stopniowo możemy zmniejszać ilość płynów, aż pies przyzwyczai się do nowego jedzenia.

Koniecznie musisz wiedzieć także o tym, że podstawową zasadą karmienia szczeniąt jest, by dostarczać im odpowiednio dużo energii i składników odżywczych. Oprócz tego nie należy przesadzać z ilością, ponieważ spowoduje to zbyt szybki wzrost, a nawet lekką nadwagę psa. 

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie dowiesz się jak prawidłowo karmić swojego psa oraz porady dotyczące pielęgnacji psów. Również poradnik jak wybrać się z psem w podróż. Zapraszamy :)

Często czytane

Dieta BARF, czyli surowe mięso i kości dla naszego psa
Dieta dla naszego psa, podać mu suchą karmę czy może domowy obiad?
Czekolada niebezpieczna dla psa

Świeże newsy branżowe

Czesanie psa!
Stretching mięsni u psów
Z psem za granicę!
© Copyright mbp-brzeziny. All Rights Reserved.