Z ostatniej chwili

Która sucha karma jest najlepsza?

Podejrzewam, że niemal każdy właściciel psa stanął kiedyś przed dylematem, którą karmę wybrać dla swojego pupila oraz która jest najlepsza i najsmaczniejsza. Niestety, jednak nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak przed zakupem karmy powinniśmy sprawdzić zasób naszego portfela, skład karmy, gust naszego psa (ponieważ najlepsza karma nie zawsze zasmakuje naszemu pupilowi) oraz to w jaki sposób nasz pies będzie reagował na naszą karmą. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, na temat tego, jaka karma będzie najlepsza dla Twojego psa.

Generalnie rzecz ujmując powinieneś wiedzieć, że najlepszą dietą są karmy z grupy „Premium”, ponieważ mają one ściśle określony skład ilościowy oraz jakościowy. Oprócz tego jak klasę pośrednią określamy karmy z grupy „popular”, natomiast zupełnie najniższa klasa to karmy z grupy „generic”. Zazwyczaj tego typu karmy sprzedawane są w supermarketach i mimo często doskonałej reklamy telewizyjnej, są najgorszym możliwym wyborem dla naszych psów. Przede wszystkim, kiedy oglądamy opakowanie karmy to powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na etykietę, która znajduje się z tyłu karmy i najpierw spójrzmy na skład jakościowy owej karmy. Musimy także wiedzieć, że wszystkie składniki wymienione są w kolejności malejącej według ich ciężaru, natomiast dalej mamy witaminy, składniki mineralne, konserwanty i barwniki. Bardzo ważnym elementem jest tzw. analiza ilościowa składu (podana w procentach).  Zwykle karmy produkowane w Unii Europejskiej powinny mieć w ten sposób oznaczoną ilość: surowego białka (indeks ilościowy protein), surowego tłuszczu, surowego włókna (niestrawione włókno w karmie np.: lignina) i popiołu (składniki mineralne pokarmu, mikroelementy i makroelementy oraz zanieczyszczenia krzemionką).

Dobrze jest wiedzieć, że karmy posiadające dużą ilość surowego tłuszczu są karmami wysokoenergetycznymi. Generalnie rzecz ujmując psom mało aktywnym i starszym zaleca się podawanie niskoenergetycznych karm typu light/senior. Jednak młode psy powinny dostawać karmę odpowiednią dla swojej grupy wiekowej, ponieważ rosnący pies ma zwiększone zapotrzebowanie na białko, energię, wapń i fosfor.
Niestety, ale właściciele, którzy kupują karmy złej kategorii, narzekać mogą na problemy psa, z jakością sierści, może ona być matowa i mieć słaby włos. Bardzo widocznym objawem niewłaściwej tolerancji karmy jest luźny stolec i częste wypróżnianie się psa. Oprócz tego częstym problemem z jakim możemy się spotkać, jest alergia pokarmowa, czyli uczulenie zwierzęcia na wybrany składnik karmy (np.: wołowina, kurczak, wątroba wieprzowa). 

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie dowiesz się jak prawidłowo karmić swojego psa oraz porady dotyczące pielęgnacji psów. Również poradnik jak wybrać się z psem w podróż. Zapraszamy :)

Często czytane

Dieta BARF, czyli surowe mięso i kości dla naszego psa
Dieta dla naszego psa, podać mu suchą karmę czy może domowy obiad?
Czekolada niebezpieczna dla psa

Świeże newsy branżowe

Czesanie psa!
Stretching mięsni u psów
Z psem za granicę!
© Copyright mbp-brzeziny. All Rights Reserved.