Z ostatniej chwili

Dieta psów sportowych

Kim właściwie są psy sportowe? Otóż psy sportowe to wszystkie psy trenujące regularnie sporty kynologiczne, takie jak: agility, flyball, frisbee, coursing, zaprzęgi. W związku z uprawianym sportem zwierzęta te mają podwyższone zapotrzebowanie na poszczególne składniki w diecie. Oprócz tego także psy ratownicze, podlegające ciężkim i stresogennym zadaniom, podczas manewrów mają zwiększone potrzeby energetyczne.

Przede wszystkim musimy być świadomi tego, że dieta dla psów sportowych nie tylko powinna mieć podwyższony indeks energetyczny (energia metaboliczna powyżej 4000 kcal/kg), ale przede wszystkim wskazane jest, aby takie zwierzęta miały zapewnioną suplementację w postaci glikozoaminoglikanów, takich jak glukozamina i chondroityna. Generalnie rzecz ujmując glukozamina występuje w formach chlorowodorku oraz siarczanu glukozaminy, z czego ten pierwszy jest lepiej przyswajalny przez organizm. Oprócz tego glukozamina jest prekursorem glikozoaminoglikanów obecnych w mazi chrząstki stawowej, zaś siarczan chondroityny hamuje stany zapalne oraz pobudza wytwarzanie kolagenu w stawach.

Dodatkowo powinniśmy zadbać oto, aby w diecie czworonożnego sportowca znalazły się „zamiatacze wolnych rodników”, ponieważ powszechnie wiadomo, że wolne rodniki nie wpływają korzystanie na organizm. Na szczęście na polskim rynku dostępne są suplementy (proste lub łączone) zawierające bioflawonoidy. Mało tego, udowodnione zostało, iż podaż bioflawonoidów - już przez dwa tygodnie - łagodzi stany zapalne. W związku z tym,  zapoznając się z etykietą karmy, wybierajmy taką, w której składzie występują witaminy E oraz C, które są podstawowymi antyoksydantami (dodatkowo witamina C jest niezbędna w syntezie kolagenu). Warto wiedzieć także, że witamina B6 ułatwia aminokwasom ich wchłanianie.
Jednak do mikroelementów, które są niezbędne zaliczamy przede wszystkim mangan, dlatego, że sprawuje on bardzo ważną rolę w procesie budowy tkanki chrzęstnej. Niesamowicie istotne jest także wspomaganie organizmu kwasami tłuszczowymi omega-3,a  kwasy te znaleźć możemy szczególnie w pokarmach pochodzenia rybiego. Koniecznie musimy wiedzieć o tym, że kwasy omega-3 w niedużym stopniu wpływają na samą funkcję stawów, ale są istotne w poprawnym funkcjonowaniu całego organizmu.
Warto wspomnieć także o tym, że psy, które poddawane są dość sporemu wysiłkowi dobrze jest suplementować w L-karnitynę, ponieważ umożliwia ona wzrost wydolności organizmu oraz co ważniejsze, poprawia sprawność serca i całego układu mięśniowego. Oprócz tego nowoczesne preparaty chondroprotekcyjne (czyli ochraniające stawy) zawierają jako główny składnik kwas hialuronowy, który zapewnia stawom komfort ruchu bez ewentualnego tarcia.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie dowiesz się jak prawidłowo karmić swojego psa oraz porady dotyczące pielęgnacji psów. Również poradnik jak wybrać się z psem w podróż. Zapraszamy :)

Często czytane

Dieta BARF, czyli surowe mięso i kości dla naszego psa
Dieta dla naszego psa, podać mu suchą karmę czy może domowy obiad?
Czekolada niebezpieczna dla psa

Świeże newsy branżowe

Czesanie psa!
Stretching mięsni u psów
Z psem za granicę!
© Copyright mbp-brzeziny. All Rights Reserved.