Z ostatniej chwili

Czemu pies je karmę poza miską?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a ostatnimi czasy ta przyjaźń bywa coraz silniejsza. Właściciele mocno kochają swoje psy i chcą dla nich jak najlepiej. Jednak aby właściwie dbać o swojego pupila trzeba wiedzieć o nim wszystko oraz umieć go odpowiednio wychować. Ciekawym zjawiskiem jest to, że psy bardzo często spożywają swoją karmę poza miską. Pytanie jednak dlaczego tak robią? Poniżej znajdziesz krótki poradnik na ten temat.


Generalnie rzecz ujmując to cały proceder wygląda tak: Twój pies nabiera z miski trochę karmy, nie zjada jej, ale chodzi po pokoju i rozsypuje tu i ówdzie, resztę wypluwa na dywan, a potem bawi się, suchymi kulkami, turla je, przeżuwa, znów wypluwa, wreszcie połyka i tak w kółko, dopóki miska się nie opróżni. Trzeba przyznać, że takie jedzenie wygląda raczej na zabawę, a nie na sposób prawidłowego spożywania posiłków. Najgorsze jednak jest to, że po całym mieszkaniu rozsypana jest psia karma, której nie ma komu pozbierać. Pytanie tylko czemu nasz pies się tak zachowuje?


No cóż odpowiedź jest krótka i prosta – to po prostu zwierzęcy instynkt. Powinniśmy być świadomi tego, że dzikie zwierzęta, szczególnie drapieżne, w tym wilki, od których pochodzą nasze domowe psy, żyły w stadach, a to oznacza, że spożywały posiłki razem. Dodatkowo upolowaną zwierzyną musiały się dzielić, co wyglądało mniej więcej tak, że każdy osobnik ze stada podchodził i odrywał sobie kawałek mięsa, po czym odchodził na bok. by je w spokoju spożyć. Czemu dzikie zwierzęta tak się zachowują? Ponieważ chcą uniknąć walki między sobą. To jest powód przez który każde zabiera swą porcję i odchodzi, żeby żaden z jego kolegów nie ukradł mu przypadkiem posiłku oraz by uniknąć ewentualnej walki.
Dlatego musimy być wyrozumiali, ponieważ nasze domowe psy często instynktownie zachowują się, jak ich przodkowie, nawet jeśli nie mają w domu żadnej konkurencji. To po prostu instynkt bierze nad nimi górę. To jest jeden powód.


Natomiast innym, bardziej przyziemnym powodem wynoszenia przez psa jedzenia poza miskę, może być nieodpowiednia miska. Chodzi oto, że jeśli używasz miski metalowej lub nawet plastikowej bez gumowego zabezpieczenia, dźwięk przesuwania jej po podłodze, może być dla psa zwyczajnie drażniący, dlatego woli on wynosić karmę z dala od naczynia. Przede wszystkim pierwszym krokiem jest zabezpieczenie miski gumą lub wymiana naczynia, na przykład na papierowy talerzyk, który na pewno nie będzie hałasował. W ten sposób sprawdzimy, czy przyczyną takiego zachowania jest zła miska, jeśli pies dalej wynosi karmę, poszukajmy lepszego miejsca do spożywania przez pupila posiłków, może z dala od członków rodziny, w których pies może widzieć konkurencję. W przypadku, gdy mamy więcej niż jednego psa, wyznaczmy dla każdego inną porę i inny czas podawania posiłków, by wyeliminować ewentualną konkurencję.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie dowiesz się jak prawidłowo karmić swojego psa oraz porady dotyczące pielęgnacji psów. Również poradnik jak wybrać się z psem w podróż. Zapraszamy :)

Często czytane

Dieta BARF, czyli surowe mięso i kości dla naszego psa
Dieta dla naszego psa, podać mu suchą karmę czy może domowy obiad?
Czekolada niebezpieczna dla psa

Świeże newsy branżowe

Czesanie psa!
Stretching mięsni u psów
Z psem za granicę!
© Copyright mbp-brzeziny. All Rights Reserved.