Z ostatniej chwili

Czekolada niebezpieczna dla psa

Chyba każdy chociaż raz w swoim życiu słyszał ostrzeżenie „nie dawaj psu czekolady” i wtedy zadawał sobie pytanie, dlaczego? No cóż myślę, że niemal każdy właściciel wie, że nie należy dawać psom czekolady, podobnie jak niemal każdy pies wie, co należy zrobić, aby ją dostać. Jednak dzięki pokrętnej psiej manipulacji, na którą składają się błagalne spojrzenia i piski, jest w stanie sprawić, że zapominamy o tym, iż czekolada i pies to połączenie niedopuszczalne! Poniżej znajdziesz kilka pożytecznych informacji dotyczących tego jak pies reaguję na czekoladę i czemu pod żadnym pozorem nie powinien jej spożywać.

Zacznijmy od tego, że gdyby wszyscy opiekunowie wiedzieli, dlaczego czekolada jest zakazana, nigdy nie ulegliby presji wywieranej przez sprytnego czworonoga. Otóż musisz, a przynajmniej powinieneś być świadomy tego, że czekolada  i kakao mają w swoim składzie teobrominę. Co to jest teobromina? Jest to substancja, która nie jest szkodliwa dla ludzi, dlatego zjedzenie dużych ilości czekolady nie kończy się zatruciem, a co najwyżej bólem brzucha i zbędnymi kilogramami. Natomiast w przypadku psów sytuacja jest o wiele bardziej poważna, ponieważ nasi pupile mają odmienny od ludzkiego metabolizm, w związku z czym teobromina jest wchłaniana bardzo wolno, a następnie przetwarzana przez wątrobę do toksycznych produktów, które szkodliwie wpływają na układ pokarmowy, mózg i serce. Powinniśmy wiedzieć także, że czekoladą mogą się zatruć również inne zwierzęta: koty (a zwłaszcza kocięta), konie, króliki oraz papugi.

Generalnie rzecz ujmując to największe ilości teobrominy zawierają ziarna kakao i kakao w proszku, najmniejsze natomiast biała czekolada.  Trzeba wiedzieć, że ze względu na duże zróżnicowanie wielkości psów (od kilogramowego Yorka do 70 kg Doga) oraz metabolizm zwierzęcia zmieniający się w zależności od wieku, nie sposób sprawdzić, jaka ilość czekolady może spowodować zatrucie u poszczególnych zwierząt. Powszechnie jednak uznaje się, że dawki śmiertelne teobrominy wynoszą 90-250 mg/kg masy ciała, ponieważ w jednej czekoladzie mlecznej ważącej 100 g znajduje się 150-220 mg teobrominy, natomiast gorzka czekolada zawiera aż 450-1600 mg. W związku z tym łatwo się domyślić, że w zasadzie to już połową tabliczki czekolady możemy śmiertelnie zaszkodzić psu średniej wielkości (około 15 kg).  Jednak w przypadku psów w podeszłym wieku albo tych bardzo młodych to zatrucie spowoduje mniejsza ilość czekolady.

Niestety, ale bardzo często zdarza się, że pod wpływem chwili właściciel podzieli się odrobiną czekolady ze swoim ulubieńcem, jednak na szczęście, rzadko jest na tyle hojny, aby zaspokoić cały czekoladowy psi apetyt. 

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie dowiesz się jak prawidłowo karmić swojego psa oraz porady dotyczące pielęgnacji psów. Również poradnik jak wybrać się z psem w podróż. Zapraszamy :)

Często czytane

Dieta BARF, czyli surowe mięso i kości dla naszego psa
Dieta dla naszego psa, podać mu suchą karmę czy może domowy obiad?
Czekolada niebezpieczna dla psa

Świeże newsy branżowe

Czesanie psa!
Stretching mięsni u psów
Z psem za granicę!
© Copyright mbp-brzeziny. All Rights Reserved.