Z ostatniej chwili

Czy psom szkodzą kości?

Teoretycznie powszechnie uznaje się, że kości to dla psów najlepsze zabawki, a przy okazji i smaczne kąski, jednak większość lekarzy weterynarii odradza podawanie naszym czworonożnym przyjaciołom kości. Pytanie więc czemu? No cóż, niestety, ale niejeden weterynarz w swojej praktyce musiał leczyć lub operować psa z powodu kości znalezionej w przewodzie pokarmowym. Poniżej znajdziesz kilka informacji dotyczących tego, czemu nie wolno, a przynajmniej nie powinno się dawać swoim pupilom kości.

Zacznijmy od tego, że istnieje bardzo wysokie ryzyko zadławienia, które dotyczy zarówno kości wieprzowych jak i drobiowych,  a nawet specjalnych gryzaków dostępnych w sklepach zoologicznych. W szczególności u małych psów takich jak np. popularne Yorki, problem stanowić mogą nawet chrząstki, ponieważ fragment, którego zwierzę nie potrafi przełknąć, zatrzymuje się w przełyku i jeśli jest to większy element, który uciska tchawicę, może doprowadzić nawet do uduszenia się zwierzęcia. Powinniśmy wiedzieć, że w takiej sytuacji najczęstsze objawy to powtarzające się odruchy wymiotne (pies wymiotuje śliną), jednak są to tak zwane wymioty rzekome, ponieważ nie zawierają treści żołądka. Pies może także kasłać, czasem obserwuje się duszność. Oprócz tego nasze zwierzę jest zaniepokojone, nie pije i nie je. W związku z tym, jeśli zaobserwujesz którykolwiek z powyższych objawów, powinieneś niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Przede wszystkim dlatego, że brak interwencji w takim przypadku może zakończyć się perforacją przełyku i śmiercią. Dodatkowo musisz wiedzieć, że nie ma znaczenia, czy kość była surowa czy też ugotowana.

Generalnie rzecz ujmując leczenie opiera się na postępowaniu chirurgicznym lub usunięciu kości za pomocą endoskopu, nie zawsze jest to jednak możliwe.
Problem polega na tym, że kości drobiowe należą do tzw. kości pneumatycznych, zawierających puste przestrzenie wypełnione powietrzem i ich charakterystyczna budowa sprawia, że po pogryzieniu łamią się na drobne, ostre fragmenty, a dotyczy to zwłaszcza kości, które były wcześniej ugotowane lub upieczone. Mało tego, na takie fragmenty mogą się również łamać kości zajęcy i królików. Dodatkowo podawanie takich kości, może skutkować wbiciem się ostrego fragmentu w ścianę przełyku, żołądka lub jelit. Niestety, ale czasami może dojść nawet do całkowitej perforacji ściany przewodu pokarmowego. Jednak musimy być świadomi, że w przypadku niewielkich uszkodzeń objawy mogą się rozwijać dość długo, a właściciel może już nie pamiętać, że podał swojemu pupilowi kości. Natomiast powoli rozwijający się stan zapalny skutkuje złym samopoczuciem zwierzęcia, biegunkami, wymiotami i niechęcią do jedzenia.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie dowiesz się jak prawidłowo karmić swojego psa oraz porady dotyczące pielęgnacji psów. Również poradnik jak wybrać się z psem w podróż. Zapraszamy :)

Często czytane

Dieta BARF, czyli surowe mięso i kości dla naszego psa
Dieta dla naszego psa, podać mu suchą karmę czy może domowy obiad?
Czekolada niebezpieczna dla psa

Świeże newsy branżowe

Czesanie psa!
Stretching mięsni u psów
Z psem za granicę!
© Copyright mbp-brzeziny. All Rights Reserved.