Z ostatniej chwili

Dieta BARF, czyli surowe mięso i kości dla naszego psa

Chyba każdy myśląc o psach to automatycznie kojarzy je z kośćmi, ponieważ nawet w bajkach dla dzieci, rysunkach czy kreskówkach piesek bawi się lub gryzie kość. Pytanie jednak czy na pewno jest to zdrowa dieta dla naszego pupila? Poniżej znajdziesz krótki poradnik dotyczący diety BORF, czyli diety, której podstawą są właśnie kości oraz surowe mięso.
Zacznijmy od tego właściwie oznacza skrót BARF – jest to skrót angielski, którego pełna nazwa brzmi: Bones and Raw Food, co oznacza żywienie zwierząt za pomocą kości i surowego jedzenia, niektórzy skrót ten rozwijają  jako Biologically Appropriate Raw Food (Biologicznie Odpowiednie Surowe Jedzenie). Generalnie rzecz ujmując pomysłodawcy takiego sposobu żywienia argumentują, że jest to dieta doskonale naśladująca dietę dzikich psowatych i kotowatych. Trzeba wiedzieć, że typowy posiłek BARF powinien zawierać surowe mięsne kości, które stanowią około 50-80% całego pokarmu oraz papkę warzywno-owocową  z dodatkiem podrobów. Dodatkowo surowe mięsne kości powinny być podawane w całości wraz z chrząstkami, tłuszczem oraz fragmentami mięsa.

Osobom, która stworzyła tą dietę jest australijski lekarz weterynarii dr Ian Billinghurst, który zaleca podawanie takich elementów jak: skrzydła, szyje i korpusy drobiowe, kości cielęce, ogony cielęce i wołowe, żeberka, itp. Co ciekawe uważa on, że kości drobiowe stanowią jedno z bardziej wartościowych źródeł białka, natomiast reszta pokarmu powinna się składać z wszelkich podrobów np. nerek, serc, żołądków,  a także surowego mięsa oraz zmiksowanych warzyw i owoców, nabiału, jajek i ryb.

Jeżeli chodzi o plusy takiego żywienia to są nimi duże urozmaicenie diety oraz dobry smak. Oprócz tego produkty do stworzenia takiego posiłku są ogólnie dostępne i stosunkowo łatwe w przygotowaniu, a co ważniejsze karma przygotowana w domu nie zawiera żadnych chemicznych dodatków. Dodatkowo serwowanie gotowej karmy zajmuje o wiele mniej czasu, właściciel ma gwarancję, że zakupiona dieta jest odpowiednio zbilansowana i nie zaszkodzi zwierzęciu.
W przypadku jednak, gdy nie masz możliwości ani czasu przygotowania samemu takiej karmy dla swojego psa to obecnie na rynku pojawiły się gotowe karmy typu  BARF o długim terminie ważności, co zdecydowanie ułatwia przygotowanie i przechowywanie. Powinieneś jednak wiedzieć, że samodzielne przygotowywanie posiłków wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, ponieważ w surowym mięsie wieprzowym mogą znajdować się wirusy choroby Aujeszkiego.

Autorzy portalu

logo-footer

Na naszej stronie dowiesz się jak prawidłowo karmić swojego psa oraz porady dotyczące pielęgnacji psów. Również poradnik jak wybrać się z psem w podróż. Zapraszamy :)

Często czytane

Dieta BARF, czyli surowe mięso i kości dla naszego psa
Dieta dla naszego psa, podać mu suchą karmę czy może domowy obiad?
Czekolada niebezpieczna dla psa

Świeże newsy branżowe

Czesanie psa!
Stretching mięsni u psów
Z psem za granicę!
© Copyright mbp-brzeziny. All Rights Reserved.